بابونه
نام لاتين بابونهKhamaiوMalonاست كه از كلمات يوناني Camomileبه معني گلهاي كوچك با بوي سيب گرفته شده است . نام علمي اين گياهChamaemelum nobileاست .
. درميان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومي شهرت بيشتري دارد
بابونه گياهي است يک‌ساله، معطر و به ارتفاع 35 تا 75 سانتيمتر که بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده‌ها مي‌رويد. ساقه آن داراي انشعاباتي است و برگهاي آن بريدگي‌هاي باريک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد.قسمت مورداستفاده اين گياه، کاپيتول‌هاي آن است که در فاصله ماههاي ارديبهشت تا مهر ماه از ساقه جدا مي‌کنند
.بابونه در چمن زارها و زمين هاي شني مي رويد. ساقه آن به رنگ سبز مايل به سفيد، برگ هاي آن کوچک متناوب و داراي بريدگي هاي باريک، نامنظم و پوشيده از کرک است. گل هاي آن مجتمع در يک طبق که به طور منفرد در انتهاي ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر مي شود. در هر طبق، گل هاي سفيد در اطراف و گل هاي زرد در قسمت وسط قرار دارند
محل رويش
بابونه از گياهان بومي منطقه مديترانه بوده ولي منشاء آن را در آسياي صغير گزارش کرده اند .اين گياه امروزه پراکندگي وسيعي در اروپا ، آسياي غربي ، آفريقاي شمالي آمريکاي شمالي و جنوبي و استراليا پيدا کرده است . در ايران نيز گونه هاي مختلف جنس ماتريکاريکا در نقاط مختلف کشور رشد مي کنند . اين گياه در آذربايجان،لرستان، فارس قيروکارزين غربي انديمشک وخوزستان وايذه، هفت گل، شوشتر ، رامهرمز و بهبهان ) اطراف تهران و دماوند و همچنن در جنگل فندقلو ويلکيج نمين مي‌رويد. گونه‌هايي از بابونه دراروپا مي‌رويد .
تركيبات شيميايي
بابونه بعنوان ستاره اي در ميان گياهان دارويي مطرح مي باشد .تحقيقات اخير نشان داده كه تمام اعضاي گياه بخصوص برگ و گلها داراي اسانس قوي بوده و شامل نوعي الكل بورنئول ، كامفور و انواع ترپنها مي باشد .
اين اسانس داراي سزکوئي ترپن‌هاي b و g و همچنين ماتريکارين (Matricarine) مي‌باشد.
– مهمترين تركيبهاي موجود در گلهاي بابونه آلماني اسانس فلاونوئيد و كومارينها مي باشند . اسانس بابونه بعلت وجود كامازولن به رنگ آبي ديده مي شود كه تدريجا با تاثير هوا و نور رنگ آن سبز و قهوه اي ميشود .
– عمده ترين تركيبات تشكيل دهنده اسانس بابونه كبير را كامفور تشكيل مي دهد .
خواص درماني
بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و از تقويت كننده هاي تلخ بحساب مي آيد .
جالينوس حكيم آنرا براي درمان تب و لرزهاي نوبه اي بكار مي برد .
از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است . بابونه به راحتي مي تواند جايگزين قرصهاي شيميايي چون Lozak و Zantac
باشد . بابونه براي دفع كرم روده و معده مفيداست .
چاي غليظ بابونه ناشتا و بطور مداوم به مدت دو هفته مي تواند زخم و ورم معده را درمان كند .
بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند . بابونه مقوي مغز است .
بابونه ادرار آور و قاعده آور است . اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد . استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند . اگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود .
بابونه درمان كننده كمي ترشحات عادت ماهيانه است . بابونه تسكين دهنده دردهاي عادت ماهيانه است .
براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد . براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد . جويدن بابونه براي التيام زخم هاي دهان مفيد است .
خوردن 5 گرم ريشه بابونه با سركه رقيق محرك نيروي جنسي است ( ريشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است )
بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است . براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، چاي بابونه مفيد است.
براي رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد .
بابونه درمان كننده بي اشتهايي است
چاي بابونه درمان كننده كم خوني است . بابونه براي رفع زردي مفيد است .
حمام بابونه اثر نيرو دهنده دارد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .
براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روي محل دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .
اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است
براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .
اسانس بابونه چون اثر قي آور دارد در مسموميت هاي غذايي مفيد مي باشد.
روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .
تنگ شدن عروق” باعث مي‌شود که خون کمتري به قسمت‌هاي مختلف مغز وارد شود و گشاد شدن عروق مي‌تواند باعث احساس پرفشاري يا کوبيدن در سر شود .احساسي که اغلب مبتلايان به سردرد تجربه مي‌کنند در حالي که عکس العمل‌هاي التهاب زاي آن موجب درد ورم و حتي تغيير شکل مفاصل و ساير نسوج در بيماري آرتروز است.مشخص شده که مصرف بابونه موجب کاهش درد در اين نوع بيماري مي شود
. در مورد درمان درد‌هاي ميگرن و آرتروز بابونه آثار مثبتي نشان داده است در مقايسه با آسپرين که از داروهاي ضد درد معمولي است بابونه کبير بهتر است زيرا ضمن اينکه درد را کاهش مي دهد، عوارض جانبي نظير آسپرين را ندارد زيرا آسپرين ممکن است موجب “خونريزي در معده” شود
.با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند.
چاي بابونه اختلالات يائسگي را برطرف مي كند
بابونه ضد آلرژي است .
– اسانس حاصل از گلهاي بابونه آلماني داراي خواص ضد عفوني كننده ، آرامبخش ، ضداسپاسم ، ضد آلرژي و ضد نفخ مي باشد . همچنين گلهاي آن بدليل داشتن فلاونوئيدها داراي اثر مرطوب كنندگي و لطيف كنندگي هستند و به همين دليل در صنايع بهداشتي آ رايشي بصورت گسترده اي استفاده مي شود .
– اسانس بابونه كبير در كنترل ودرمان انواع ناراحتيها مثل سردرد ، صداي زنگ در گوش ، تب ، افزايش ترشح عرق و ادرار ، كاهش درد شكم و گزش حشرات استفاده مي شود .
تركيبات ترپني و پارتنوئيدي آن نقش مهمي در درمان ميگرن و سرطان
بعنوان يك آنتي پاتوژن در رفع عفونتهاي باكتريايي ، قارچ و آفات را بعهده دارند.
طبق تحقيقات انجام شده اسانس بابونه كبير نسبت به اسانس بابونه آلماني خاصيت ضد ميكروبي قوي تري دارد . بر اين اساس ميتوان تركيب اسانس بابونه كبير و اسانس بابونه آلماني را توصيه نمود .
موارد منع مصرف
بايد توجه شود كه مصرف برگهاي تازه گياه ممکن است در بعضي اشخاص عکس العمل‌هاي آلرژيک داشته باشد.
بهترين نوع مصرف بابونه کبير روشي است که گياه مورد مصرف حرارت کمتري ببيند .حرارت زياد ممکن است به مواد عامل گياه آسيب برساند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

10 − 4 =

فهرست