جین سینگ

جین سینگ 
نامی عمومی برای هر یک از ۱۱ گونه گیاهان همیشه سبز از سرده پاناکس از خانواده آرالیاسیه می‌باشد. ویژگی تمام این گیاهان آن است که حاوی نوعی گلیکوزید استروئیدی به نام جینسنوزاید هستند. جینسینوزاید با نام علمی Saponins Tri pterpenoid و در برخی مواقع نیز با نام panaxoside در ریشه جینسینگ شناخته می‌شود.
برگ های آن مرکب دارای 7-5 برگچه که به طور گروهی با دمبرگ های خود از یک نقطه خارج و تشکیل یک برگ مرکب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با کنارۀ دندانه دار منظم ، نوک تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن کمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندکی تلخ می باشد.
جینسینگ در دسته گیاهان همه ساله و دائمی قرار می‌گیرد. بسیار کند رشد بوده و به سال‌ها وقت برای بلوغ خود نیازمند است. ریشه‌ای بزرگ و گوشتی داشته و طول آن به cm 7-5 می‌رسد. ضخامت ریشه در حدود cm5/2-1 می‌باشد و بخش اصلی آن حالتی دوکی شکل و معمولاً ۲ شاخه در انتها را به خود می‌گیرد. معمولاً ریشه چه‌های کوچکی نیز از اطراف آن به سمت خارج رشد می‌کنند. ریشه این گیاهان در بین دوران ۳ تا۱۰ سالگی گیاه قابل برداشت است و در صورت گذشت سالیان بسیار دراز به تدریج فرسوده شده و تغییر شکل می‌دهد و می‌تواند منفذدار و چوبی شود.
این گیاه در حدود سال چهارم از زندگی خود شروع به گل دادن می‌کند و پس از سپری کردن حدواً ۴ تا ۶ سال از عمر خود، ریشه اش، به بلوغ می‌رسد جالب این که اهمیت این گیاهان در چین تا به حدی است که صادرات بذر این گیاه ممنوع است و از گیاهان تحت حفاظت در این سرزمین به شمار می‌آیند. همچنین در کشور روسیه کندن گونه‌هایی وحشی این گیاهان غیر قانونی ست و در صورت تخلف شرایط خاص خود را دارا می‌باشد.
محدوده رنگی در بین ریشه این گیاه از زرد بسیار کم رنگ مایل به سفید تا خرمایی و قهوه‌ای در انواع آمریکایی آن است. این گیاه دارای ساقه‌ای بر افراشته با ارتفاعی که می‌تواند به یک فوت نیز برسد و برگ‌های سبز رنگ با کناره‌های مضرس، میوه‌ای مشابه به تمشک یا شاتوت با تجمع خوشه‌ای مشابه، به رنگ قرمز روشن در لابلای برگ‌های نسبتاً پهن و زیبای آن بطور جالبی خود نمایی می‌کند.
ریشه‌های جینسینگ فقط در فصل پاییز جمع‌آوری می‌شوند چرا که فقط دراین حالت است که می‌توانند حالت گوشتی و ظاهر مناسب و مطبوع خود را حتی پس از خشک شدن نیز حفظ کنند.
ترکیبات شیمیایی :
از نظر ترکیبات شیمیایی برای اینکه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود ، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه که تا به حال گزارش شده است این است که این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون ، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین ، مواد صابونی ، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، ترکیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد.
ترکیباتی استروئید مانندی به نام سوپانین گلیکوزاید (Sopanin glycosides) که به جینسنوساید معروف هستند و به مقدار محدود در ریشهٔ گیاه یافت می‌شوند با تأثیر روی غشا پلاسمائی از طریق تأثیر بر رسپتورهای چندگانه و عبور از آن باعث ایجاد تغییرات فراوانی در سطح سلولی می‌شوند. از این گذشته پلی‌ساکاریدهای بایواکتیو هیدروفیلیک موجود در این گیاه باعث می‌شوند که این داروی گیاهی خواص ضدسرطانی نیز داشته باشد.
محل رویش جینسینگ
پراکندگی جهانی: جین سینگ بومی شمال شرق چین، شرق روسیه و شمال کره است، اما امروزه به حالت خودرو بسیار کمیاب است. کاشت آن به مهارت کافی نیاز دارد، تکثیر آن توسط بذر در بهار و در خاک غنی با بافت سبک صورت می گیرد، گیاه بعد از 4 سال بالغ میشود، سپس ریشه آن در پاییز برداشت می شود و پس از شستن و بخار دادن خشک می شود.
پراکندگی جغرافیایی در ایران: این گونه در ایران نمی روید و کاشته نیز نمی شود. اما در سالهای اخیر با گسترش ارتباطات ریشه این گیاه به ایران وارد و در داروخانه ها بفروش می رسد
کلمه جینسنگ در واقع اقتباس شده از واژه چینی رینشین است که دو جزء آن به ترتیب به معنای «مرد» و «ریشه» هستند و اشاره به شکل دو شاخه ریشه این گیاه که شبیه پاهای یک مرد است دارند ریشه این گیاه با نام جین – چن (jin-chen) در میان بومیان چینی معروف است که این واژه به معنای آدم نما (شبیه آدم) بوده و وجه تسمیه آن به علت شباهت خاص شکل ظاهری ریشه این گیاهان با هیبت یک انسان است.
انواع جین سینگ:
1- جینسینگ کره ای یا چینی(Pnax ginseng) :در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته می شود و از نظر ریشه غده ای آن مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غدۀ زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هندوچین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می شود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری ها تجویز می شود و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد. جینسینگ چینی یا کره ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یک تونیک تجدید کننده انرژی ، مخصوصاً در طحال و ریه . پژوهش های جدید ، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می شود.
2-جینسنگ آمریکایی (panax quinquefolius): نسبت به مشابه چینی خود کوچکتر است و در بخش‌های شمالی آمریکا رشد می‌کند. جینسینگ آمریکایی توسط سرخپوستان (مردمان بومی آن مناطق) به منظور درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه دارای لعاب (شیره‌ای) مشابه شیره گیاه شیرین بیان می‌باشد که علاوه بر مواد شیرین موجود در آن برخی مواقع با مقادیری مواد تلخ و نیز انواعی از ترکیبات معطر همراه می‌باشد. این شیره می‌تواند بوی ملایمی داشته باشد یا اصلاً بویی نداشته یاشد. موضوع قابل ذکر دیگر در مورد این گیاه آن است که این گیاه با استقبال بسیار خوبی در آسیا مواجه شده به طوریکه امروزه بیش از ۸۵٪ جینسینگ کشت داده شده در آمریکا به بازارهای آسیایی صادر می‌گردند. در عده ای از مدارک علمی نیز این گونه که اصولاً بومی آمریکای شمالی می باشد و سابقاً از آنجا به چین برده و کاشته می شده نام برده می شود که در حال حاضر تقریباً در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک می باشد که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر کننده ، مانند سل بکار میرود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفید است. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه می باشد که به دو صورت تنتور و پودر می باشد که در تنتور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می شود. پودر ریشه پاناکس کینکفولیوس در کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای 2-1 گرمی استفاده می شود.
3-جینسینگ ژاپنی (panax japonicus): این نوع جینسینگ از نظر محتویات فعال مشابه جینسینگ چینی بوده و لی با میزانی بسیار کمتر.
4-جینسینگ سیبری (Eleutherococcus Senticosus) :بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) و بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش می دهد و هیجان زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره ای می باشد و برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی تری هستند روش مصرف آن به صورت تنتور یا کپسول حاوی 500 میلی گرم پودر ریشه می باشد ، البته بصورت قرص های دارویی نیز کاربرد دارد.
5-سَنچی جینسینگ (panax noto ginseng) :یا (panax pseudo ginseng) که کاملاً با (panax ginseng) که همان جینسینگ چینی است از نظر قدرت عمل فواید دارویی و درمانی و از نظر موارد استفاده متفاوت است. دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی ، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاط خونی ، خونریزی از بینی ، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می رود. عده ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه .Cynura pinnatifida Dc می دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخمها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخمهای پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولاً این دو گیاه را تحت یک نام چینی آنها ذکر کرده است ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه می باشد که نوشدارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصیل خریداری گردد. این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده می شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی ( داخلی و خارجی ) به کار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم های گلوله استفاده می کردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می باشد که بصورت پودر می باشد که در کپسول ها و یا قرص های 2-1 گرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به کار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می کنند. در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد ، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.
6-جینسینگ هیمالیایی (panax pseudoginseng subspecies himalaicus) :خواص درمانی و دارویی‌اش در مقایسه با (panax ginseng) بسیار کمتر بوده و هیمالیایی‌ها از آن در درمان کم اشتهایی و موارد سؤهاضمه بهره می‌گیرند.
7-دارف جینسینگ (panax trifolius) :از انواع نادر جینسینگ آمریکایی به شمار می‌آید و سرخپوستان آمریکایی معمولاً از آن در درمان سردرد، سرفه، سوء هاضمه بهره می‌گیرند.
8-جینسینگ پرویی یا لپیدیوم میینی:این نوع که به ماکا هم شهرت دارد، اثرات زیادی در سلامتی انسان دارد و باعث افزایش قدرت جنسی می‌شود و با ناباروری خانم‌ها نیز مقابله می‌کند.
9- جینسینگ هندی: بابیا somnifera، همچنین به عنوان ashwagandha شناخته شده است، یک گیاه شناخته شده در پزشکی آیورودا برای افزایش طول عمر است. این گیاه دارای مزایای مشابه به جنسینگ کلاسیک است، اما تفاوت هایی نیز دارد. می توان آن را در طولانی مدت مصرف کرد و نشان داده شده است که به تنظیم سطح هورمون های تیروئید، تسکین اضطراب، تعادل کورتیزول، بهبود کلسترول، تنظیم قند خون و بهبود سطح تناسب اندام می پردازد.
10- جینسینگ برزیلی( pfaffia paniculata): همچنین به عنوان ریشه خشک شناخته می شود و در سراسر جنگل های بارانی آمریکای جنوبی رشد می کند و به معنای "برای همه چیز" در پرتغالی به دلیل مزایای متنوع آن است. ریشه سوما حاوی اکدیسترون است که سطح سالم تستوسترون را در مردان و زنان حمایت می کند و همچنین ممکن است باعث سلامت عضلانی، کاهش التهاب، مبارزه با سرطان، بهبود عملکرد جنسی و افزایش استقامت شود.
تفاوت جینسینگ قرمز و سفید: 
در هنگام برداشت جینسینگ به طور طبیعی سفید رنگ بوده و بر اساس اعمال روش های بعدی كه در طی آن جینسینگ خشك می شود، رنگ بعدی آن حاصل می گردد. 
در دوران باستان جینسینگ قرمز به جینسینگی اطلاق می شد كه پس از عملیات خشك شدن در برابر نور آفتاب به دست می آمد. ولی در دوران مدرن جینسینگ قرمز معمولاً طی پروسه بخار دادن كه تأثیر مشابه ای را بر روی رنگ آن می گذارد حاصل می شود. در هر دو صورت این تغییر رنگ در نتیجه كاراملیزه شدن قندهای موجود  در ریشه این گیاه اتفاق می افتد. به نظر می آید كه تفاوت چندانی میان ریشه خشك شده در آفتاب یا بخار داده شده جینسینگ ( جینسینگ قرمز) با ریشه معمولی جوشانده شده آن ( جینسینگ سفید) در خواص، وجود نداشته باشد
خواص
 استرس کمتر و عملکرد بهتر مغز 
جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان است و برای قرن ها در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. جینسینگ برای بهبود تفکر، تمرکز، حافظه و استقامت فیزیکی استفاده می شود. همچنین برای کمک به افسردگی، اضطراب (پروپرانولول و اضطراب )  و درمان طبیعی خستگی مزمن استفاده می شود. تحقیقات انجام شده در دانشگاه توکیو نشان داده است که جینسینگ قرمز کره‌ای با تحریک سلول‌های مغزی از زوال فعالیت‌های مغز جلوگیری می‌کند و قادر به افزایش و توسعه فعالیت‌های ذهنی و بهبود و ارتقای عملکرد یادگیری و حافظه است. 
بهبود حالت و کاهش استرس
- یک مطالعه کنترل شده که در مرکز تحقیقاتی مغز و تغذیه در انگلستان انجام شد، بر روی 30 داوطلب که سه دوره درمان جنسینگ و تلقین را دریافت کردند، انجام گرفت. مطالعه به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد توانایی جینسینگ برای بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی انجام شد. نتایج نشان داد مصرف 200 میلی گرم جنسینگ به مدت هشت روز باعث کاهش خلق و خوی بد می شود. 400 میلی گرم از این ماده باعث آرامش و بهبود ریاضی ذهنی در طول مدت درمان هشت روزه شد. تحقیقات نشان داده است که جینسینگ به دلیل دارا بودن ترکیباتی خاص نقش تعدیل‌کننده‌ای در بدن دارد. یعنی می‌تواند بدن و ترکیبات شیمیایی خون را در حالت نرمال و طبیعی نگهدارد. این گیاه بازگرداننده انرژی از دست رفته است و قدرت فیزیکی و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و باعث آرامش و ثبات روانی در افراد می‌شود.
- مطالعه دیگری که در بخش فارماکولوژی در مرکز تحقیقات مرکزی مواد مخدر انجام شده است، اثرات جینسینگ Panax را در موش های صحرایی با استرس مزمن آزمایش کرد و دریافت کرد که دارای خواص ضد استرس قابل توجهی است و می تواند برای درمان اختلالات ناشی از استرس مورد استفاده قرار گیرد. 100 میلی گرم دوز جینسینگ Panax شاخص زخم، وزن غده آدرنال و سطوح قند خون را کاهش می دهد و این باعث می شود که گزینه های دارویی قوی برای استرس مزمن و درمان طبیعی زخم بزرگ و نحوه درمان خستگی آدرنال باشد.
درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی که از دم کرده جینسینگ استفاده می کنند معمولاَ سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای کار دارند و تمرکز حواس آنها خیلی بهتر و بیشتر است.
بهبود عملکرد مغز 
- جینسینگ سلول های مغزی را تحریک می کند و تمرکز و فعالیت های شناختی را بهبود می بخشد. شواهد نشان می دهد رژیم جنسینگ Panax روزانه به مدت 12 هفته می تواند عملکرد ذهنی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. یک مطالعه انجام شده در گروه مغز و اعصاب در موسسه تحقیقات بالینی در کره جنوبی بررسی اثر جینسینگ را بر عملکرد شناختی بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مورد آزمایش قرار داده است. پس از درمان جنسینگ بهبود مشاهده شد، درمان به مدت سه ماه ادامه یافت. پس از قطع درمان جنسینگ، پیشرفت به سطح کنترل کاهش یافت.
- این پیشنهاد جینسینگ به عنوان درمان طبیعی آلزایمر عمل می کند. اگر چه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، یک مطالعه اولیه نشان داد که ترکیبی از جنسینگ آمریکایی و جینکوبوبوبا به طور طبیعی به درمان ADHD کمک می کند.
بررسی های شیمیایی و داروشناسی بر روی این گیاه نشان داده است که جزء اصلی و ماده شیمیایی فعال در ، ماده ای با عنوان جینسینو ساید است.
ریشه این گیاهان حاوی ۲ تا ۳ درصد از این مواد می باشد و تا کنون حدود ۳۰ نوع مختلف آن از ریشه این گیاهان تخلیص شده و مورد بررسی قرار گرفته است. قابل ذکر آن که فعالیت دارویی هریک از این جینسینوسایدها می تواند به تنهایی در تفبل با جینسینوساید دیگر قرار بگیرد.( به صورت مخالف هم عمل کنند)برای مثال، دو جینسینوساید  Rb1 و Rg1 را می توان مورد بررسی قرار داد: یکی از آن ها به عنوان عامل بازدارنده و دیگری در نقش عاملی فعال ساز بر سیستم عصبی تاثیرگذار می باشند. چنین تاثیرات متمایز و متقابلی می تواند موجب فراهم آوردن خواص خارق العاده و گوناگون دارویی و درمانی در گیاه جینسینگ باشد؛ خواصی که در تنظیم و ایجاد هماهنگی در ارگان های مختلف بدن می توانند نقش موثری داشته باشند.
خواص ضد التهابی 
- یک مطالعه جالب در کره، اثرات مفید جنسینگ قرمز کره را در کودکان پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی برای سرطان پیشرفته اندازه گیری کرد. این مطالعه شامل 19 بیمار که روزانه 60 میلی گرم جنسینگ قرمز کره را به مدت یکسال دریافت کردند بود. نمونه های خون هر شش ماه جمع آوری شد و در نتیجه درمان، سیتوکین ها یا پروتئین های کوچک که مسئول ارسال سیگنال به مغز و تنظیم رشد سلول بودند، به سرعت کاهش یافتند که تفاوت معنی داری نسبت به گروه شاهد بود. این مطالعه نشان می دهد که جنسینگ قرمز کره ای پس از شیمی درمانی دارای اثرات ثبات دهنده سیتوکین های التهابی در کودکان مبتلا به سرطان است.
- مطالعه ای در سال 2011 در مجله آمریکایی پزشکی چینی بر روی موش صحرایی انجام شد و اثرات جنسینگ قرمز کره ای را بر روی سیتوکین های التهابی اندازه گیری کرد. پس از دادن 100 میلیگرم عصاره جنسینگ قرمز به موش، به مدت هفت روز، جنسینگ به میزان قابل توجهی میزان التهاب را کاهش داد  و آسیب وارده به مغز را بهبود بخشید. 
- مطالعه دیگری بر روی حیوانات مزایای ضد التهابی جنسینگ را بررسی می کند. جنسینگ قرمز کره ای برای خواص ضد آلرژیک آن در 40 موش دارای آلرژی مورد آزمایش قرار گرفت که یک بیماری التهابی معمولی دستگاه گوارش فوقانی است که معمولا در کودکان و بزرگسالان دیده می شود. شایع ترین نشانه ها شامل احتقان، خارش بینی و عطسه است. در پایان آزمایش، جنسینگ قرمز کره، واکنش التهابی آلرژیک بینی را در موش ها کاهش داد.
مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از جینسنگ به عنوان مکمل غذایی باعث بهبود کیفیت زندگی شده‌اند که می‌تواند به خاطر خاصیت ضدالتهابی جینسنوزایدها و اثر آن‌ها در مقابله بهتر بدن با استرس باشد.
 کمک به کاهش وزن 
- یکی دیگر از مزایای جنسینگ توانایی آن به عنوان یک مهار کننده طبیعی است. همچنین متابولیسم شما را افزایش می دهد و به بدن کمک می کند تا چربی را با سرعت بیشتری بسوزاند. یک مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات گیاهان تانگ در شیکاگو اثرات ضد دیابت و ضد چاقی Panax ginseng  در موش بالغ را اندازه گیری کرد. به مدت 12 روز 150 میلیگرم عصاره جنسینگ به موش ها تزریق شد. در روز پنجم، موش هایی که عصاره جنسینگ را دریافت می کردند، میزان قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش دادند. پس از روز 12، تحمل گلوکز در موش ها افزایش یافت و سطح قند خون به طور کلی 53 درصد کاهش یافت. موشهای درمان شده نیز کاهش وزن را با شروع از 51 گرم و پایان دادن به درمان در 45 گرم نشان دادند.
- مطالعه مشابهی انجام شده در سال 2009 نشان داد که جنسینگ Panax نقش مهمی در ضد چاقی در موش دارد، که نشان دهنده اهمیت بالینی بهبود چاقی و سندرم متابولیک مرتبط با جنسینگ است. 
 درمان اختلال جنسی
 به نظر می رسد جنسینگ قرمز کره ای پودر شده باعث افزایش التهاب جنسی ( چگونگی افزایش میل جنسی) و درمان اختلالات نعوظ( قرص ویاگرا )(سیلدنافیل) در مردان می شود. در سال 2008 بررسی سیستماتیک شامل 28 مطالعه بالینی تصادفی اثربخشی جنسینگ قرمز را برای درمان اختلال نعوظ مورد بررسی قرار داد؛ این بررسی شواهد استفاده از جنسینگ قرمز را ارائه می دهد، اما محققان معتقدند مطالعات دقیق تر برای نتیجه گیری قطعی ضروری است.  از 28 بررسی انجام شده، 6 مورد بهبود عملکرد نعوظ در هنگام استفاده از جنسینگ قرمز در مقایسه با کنترل تلقین گزارش شده است. در چهار مطالعه، اثرات جنسینگ قرمز بر عملکرد جنسی با استفاده از پرسشنامه ها در مقایسه با تلقین مورد آزمایش قرار گرفت و در همه آزمایشات اثرات مثبت جینسینگ قرمز گزارش شد.
 تحقیقات انجام شده در سال 2002 در گروه فیزیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایلینوی جنوبی نشان می دهد که اجزای گینسنوز جنسینگ باعث ایجاد نعوظ آلت تناسلی می شود که به طور مستقیم باعث ایجاد وازاد شدن و آرام سازی بافت نعوظ می شود. انتشار اکسید نیتریک از سلولهای اندوتلیال و اعصاب پریواسکولار به طور مستقیم بر بافت نعوظ تاثیر می گذارد. تحقیقات دانشگاه همچنین نشان می دهد که جینسینگ بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و به طور قابل توجهی باعث تغییر فعالیت مغز می شود که رفتار و ترشح هورمونی را تسهیل می کند.
جینسینگ خواصی دارد که با تحلیل قوای جنسی مقابله می‌کند. حتی نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این گیاه می‌تواند ناتوانی جنسی را نیز درمان کند. محققان کره‌ای پژوهشی روی 45 مردی که دچار مشکلات نعوظ بودند انجام دادند. نتایج این پژوهش که در سال 2002 در Journal of urology به چاپ رسید نشان می‌دهد که گیاه جینسینگ قدرت نعوظ مردها و لذت جنسی آن‌ها را بالا می‌برند.
بهبود عملکرد ریه 
- درمان جنسینگ به طور قابل توجهی باکتری ریه را کاهش می دهد و مطالعات مربوط به موش صحرایی نشان داده است که جنسینگ می تواند رشد فیبروز کیستیک و عفونت شایع ریه را متوقف کند. در یک مطالعه در سال 1997، تزریق جنسینگ به موشها انجام شد و پس از دو هفته، گروه تحت درمان بهبود یافتند. 
- تحقیقات همچنین نشان می دهد که یکی دیگر از عوارض جنسینگ استفاده از توانایی آن در درمان بیماری ریه است که به نام بیماری مزمن انسدادی ریوی است که به عنوان جریان هوای نامطلوب نامناسب شناخته می شود و در طول زمان بدتر می شود. بر اساس تحقیقات، استفاده از جینسینگ Panax خوراکی عملکرد ریه و برخی از علائم COPD را بهبود می بخشد.
در مطالعاتی دیگر روی خواص شگفت‌انگیز گیاه جینسینگ، پزشکان استرالیایی به بررسی تأثیر دارویی گیاه جینسینگ (که دارای جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی چین بوده و هست)، روی درمان بیماری‌های ریوی مزمن پرداختند. این پزشکان در یک بررسی سه‌ساله تأثیر گیاه جینسینگ را روی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی آزمایش کردند. این آزمایش‌ها روی گروهی از سیگاری‌های سابق 8۰ -4۰‌ساله انجام گرفت. به گزارش شبکه تورنتونیوز، این افراد به تنگی نفس و سرفه مزمن مبتلا بودند. پزشکان استرالیایی معتقد بودند که در حال حاضر طب غربی چاره‌ای برای درمان بیماری‌های مزمن ریوی ندارد. در مطالعات اولیه این پزشکان به نتایج امیدوارکننده‌ای از تأثیر مثبت جینسینگ در بهبود علائم این بیماری دست یافته‌اند و در مرحله بعد این روش درمانی را روی گروه‌های بزرگ‌تری از داوطلبان آزمایش خواهند کرد.
کاهش سطح قند خون
- مطالعات متعدد نشان می دهد که جینسینگ آمریکایی سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد و به عنوان درمان طبیعی دیابت عمل می کند.  به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که قبل و یا با نوشیدنی قند بالا جنسینگ می خورند، افزایش گلوکز خون کمتری نشان می دهند. 
- تحقیقات دیگری که در واحد علوم انسانی شناختی اعصاب در انگلستان انجام شد، دریافتند که جینسینگ Panax سبب کاهش سطح قند خون یک ساعت پس از مصرف گلوکز می شود و تایید می کند که جین سنگ دارای خواص گلوکزیک است. 
- یکی از مشکلات اولیه دیابت نوع 2 این است که بدن برای انسولین به اندازه کافی پاسخگو نیست. یک مطالعه نشان داد جنسینگ قرمز کره ای حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. جنسینگ به کاهش سطح قند خون و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.
 پنسین ترکیبی است که در جینسینگ یافت شده و موجب کاهش قند خون می شود و ترکیبی مشابه انسولین دارد
جلوگیری از سرطان
- تحقیقات نشان داده است که جنسینگ به علت توانایی آن برای مهار رشد تومور، خواص ضد سرطانی قوی دارد. اگر چه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، گزارش ها بهبود در ایمنی سلولی شامل سلول های T و سلول های NK  (سلول های قاتل طبیعی) همراه با مکانیسم های دیگر مانند استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و آنژیوژنز را نشان می دهد که جنسینگ خواص ضد سرطانی آن را به ارمغان می آورد.
- تحقیقات علمی حاکی از آن است که جنسینگ از طریق مکانیزم های ضد التهابی، آنتی اکسیدان و آپوپتوزی سرطان را کاهش می دهد و رشد تومور را متوقف می کند. جنسینگ ممکن است به عنوان درمان طبیعی سرطان عمل کند. تعدادی از مطالعات بر روی اثر خاص جنسینگ بر روی سرطان کولورکتال متمرکز شده اند، زیرا حدود 1 در 21 نفر در ایالات متحده آمریکا در طول عمر خود، دچار سرطان کولورکتال خواهند شد. محققین سلول های سرطانی سرطان روده را با عصاره جنسینگ درمان کردند و دریافتند اثرات ضد انفلوانات برای سلول های HCT-116  98درصد و برای سلول های  SW-480 99درصد بود. وقتی محققان ریشه گیاه جنسینگ آمریکایی را بخار دادند، نتایج مشابهی با عصاره توت بخار دیده مشاهده کردند.
 تقویت سیستم ایمنی
- یکی دیگر از مزایای مورد استفاده جنسینگ توانایی آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که به بدن کمک می کند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند. ریشه ها، ساقه ها و برگ های جنسینگ برای حفظ هومیوستاز ایمنی و افزایش مقاومت در برابر بیماری یا عفونت مورد استفاده قرار می گیرند.
- چندین مطالعه بالینی نشان داده است که جنسینگ آمریکایی عملکرد سلول هایی را که نقش ایمنی را بازی می کنند، بهبود می بخشد. جنسینگ هر نوع سلول ایمنی را شامل ماکروفاژها، سلول های قاتل طبیعی، سلول های دندریتیک، سلول های T و سلول های B را تنظیم می کند.
- عصاره جنسینگ تولید ترکیبات ضد میکروبی می کند که به عنوان یک مکانیسم دفاعی علیه عفونت های باکتری و ویروسی عمل می کنند. مطالعات نشان می دهد ترکیبات پلی آتییلن جنسینگ در برابر عفونت های باکتریایی موثر هستند.
- تحقیقات مربوط به موش ها نشان داد که جنسینگ تعداد باکتری های موجود در طحال، کلیه و خون را کاهش می دهد. عصاره جنسینگ موش ها را از مرگ سپتی در اثر التهاب محافظت می کند. گزارش ها نشان می دهد که جنسینگ همچنین دارای اثرات مهاری بر رشد بسیاری از ویروس ها، از جمله آنفولانزا( آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا) ، اچ آی وی ( آشنایی با ایدز، درمان و راه های انتقال ایدز)  و روتا ویروس است.
کاهش علائم یائسگی 
علائم مزمن مانند گرگرفتگی، عرق شبانه، نوسانات خلقی، تحریک پذیری، اضطراب، علائم افسردگی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، بی خوابی و ریزش مو علائم همراه با یائسگی  می باشند. برخی از شواهد نشان می دهد که جنسینگ می تواند به کاهش شدت و رخداد این علائم کمک کند. بررسی سیستماتیک کارآزمایی های بالینی تصادفی نشان داد که در سه آزمایش مختلف، جنسینگ قرمز کره ای برای تقویت تحریک جنسی در زنان یائسه، افزایش سلامتی و سلامت عمومی، کاهش علائم افسردگی و بهتر شدن علائم یائسگی تاثیر می گذارد. در مطالعه چهارم، اختلاف معنی داری در فراوانی گرگرفتگی بین گروه جنسینگ و تلقین مشاهده نشد.
افزایش میزان انرژی بدن
ورزشکاران با مصرف این گیاه، به اکسیژن کمتری نیاز دارند، لاکتات کمتری در ماهیچه‌های‌شان تولید می‌شود و تعداد ضربان قلب‌شان کاهش می‌یابد. همچنین متخصصان آمریکایی ادعا كرده‌اند كه گیاه جینسینگ برای رفع خستگی ناشی از سرطان در مبتلایان به این بیماری مفید است. یك تیم پزشكی در مركز سرطان مایوكلینیك در آمریكا با انجام آزمایش‌های جدید دریافتند كه مصرف دوز بالای این گیاه دارویی به مدت دو ماه می‌تواند خستگی ناشی از سرطان را در این بیماران به میزان قابل ملاحظه‌ای كاهش دهد؛ در حالی كه دارونماها فاقد این تأثیر هستند. در آزمایش‌های آنها نشان داده شد که گیاه جینسینگ علاوه بر اینكه می‌تواند سطح انرژی بدن را به طور طبیعی برای مدت زمانی نسبتاً طولانی بالا ببرد، در عین حال نیز تأثیر قابل ملاحظه‌ای در كاهش میزان خستگی در بیماران سرطانی دارد.
شواهد مستند نشان می‌دهد که گیاه جین سینگ دارای آثار متعدد فارماکولوژی از جمله دارای اثر ضد خستگی (تقویت کننده قوای جسمی و فکری) می‌باشد.مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اندکه بسیاری ازاثرات ضدخستگی جینسینگ مربوط به اثر محرک جین سینگ روی سیستم اعصاب مرکزی است.
جینسینگ را به عنوان یک عامل پیشگیری کننده و نیز اعاده کننده و کارا به منظور افزایش ظرفیت جسمانی و ذهنی و روانی تأئید کرده و نقش به سزای آن را به منظور کمک در بهبود عوارضی چون ضعف، ناتوانی، از دست دادن تمرکز در طول دوره نقاهت مورد توجه قرار داده است تا کنون حدود ۳۰ نوع مختلف آن از ریشه این گیاهان تخلیص شده و مورد بررسی قرار گرفته است
این دارو تونیک ، محرک ، بازساز و مقوی است. مرکز سیستم اعصاب و تنفس را تحریک می کند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوکوزید به نام های پانوکسید آ و پانوکسید ب آن جدا شده اند. از ریشه گیاه 2-1 درصد کولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می آید. از این دارو برای تهیۀ داروهای جوانی که در ترکیبات داروهای به کار می رود استفاده می شود.از گزارش دیگری آمده است که در سال 1974 ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار دارد و تاکنون چندین ماده عامل فیزیولوژیک از آن جدا شده است، از آن جمله عمده ترین آن عبارتند از پانکسین که مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتی ها افزایش می دهد و پانکس اسید که متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می کند و پاناکولین یا پانکس ویلون که روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوکرین اثر می گذارد و پاناسن که مرکز اعصاب را تحریک می کند 
 دکتر فرانسورت(Dr.Norman Franworth) که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روسها را در مورد جینسینگ کاملاً تأیید می نماید. نظریه دکتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است که جینسینگ یک آداپتوژن است. آداپتوژن یک اصطلاح فنی و پزشکی می باشد که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان (Dr.I.I.Berkhman) ، از آکادمی علمی شوروی ، تعریف کرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ به کار برده است.یک آداپتوژن ماده ای است بی ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را دارد ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود. مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده ای شبیه ضداکسیدکننده ها دارد.
ترکیبات فعال موجود در این گیاه با ارتقاء سطح خونرسانی به بافت‌های بدن به ویژه بافت عضلانی، شرایط انتقال بهتر مواد مغذی را به بافت‌های بدن فراهم می‌آورند. از این‌رو انجام عملکردهای بدنی به ویژه فعالیت‌های فیزیکی، با کفایت بهتری امکان‌پذیر شده و بروز خستگی به تعویق می‌افتد. همچنین این ترکیبات با بهبود روند گشاد شدن عروق ‌خونی، ضمن تأمین بهتر نیازهای بافتی، میزان فشار و بار وارده بر کلیه‌ها و قلب را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند و از این طریق سلامتی آنها را ارتقاء می‌بخشند.
با ارتقاء خونرسانی به بافت عضلانی، اکسیژن بیشتری نیز به سلول‌های این بافت می‌رسد و سوخت و ساز ترکیبات انرژی‌زا بهتر انجام شود. با کاهش تولید اسیدلاکتیک به دلیل متابولسیم کامل کربوهیدرات‌ها و افزایش اکسیژن در بافت‌ها، خستگی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بدن علاوه بر توانایی ادامه‌ فعالیت فیزیکی براي مدت طولاني‌تر، بسیار کارآمدتر نيز عمل خواهد کرد.
جینسنوساید موجود در جین‌سنگ ‌مي‌تواند با افزایش پاسخ‌دهی و حساسیت سلول‌ها نسبت به انسولین،‌ باعث بهبود متابولیسم کربوهیدرات‌ها و تأمین بهتر انرژی مورد نیاز برای عملکردهای سلولی و در نتیجه فعالیت‌های عضلانی شود. علاوه بر این، با افزایش پاسخ‌دهی سلول‌ها به انسولین به واسطه جینسنوساید، نقش عضله سازي انسولین با قابلیت بالاتری انجام می‌شود.
تنظیم غدد داخلی و هورمون ها
مصرف فراورده های مختلف از ریشه این گیاه، بر روی سیستم اعصاب و غدد داخلی بدن تأثیر شگفت انگیزی داشته و موجب بهبود عملکرد هورمونی و متابولیسم می شود. با تنظیم هورمون ها، حس شادی، نشاط و آرامش را تجربه کنید.
مقابله با ریزش موها
جینسینگ با کمبودها و نتایج آن مقابله می‌کند. ریزش مو نتیجه‌ی کمبودهایی در بدن است. برای همین این گیاه با ریزش مو نیز مقابله می‌کند.
جینسنگ، یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده در ساخت محصولات مراقبت از پوست است. این گیاه دارویی به تقویت جریان خون در سراسر بدن از جمله پوست سر کمک می‌کند و درنتیجه باعث رشد سریع‌تر موها می‌شود. علاوه بر این، سموم اضافی بدن را دفع می‌کند و سلامت عمومی بدن را در سطح مطلوبی نگه می‌دارد و از این طریق به رشد سالم موها کمک می‌کند.
مقابله با آنفولانزا
از آنجا که هنوز واکسنی برای RSV وجود ندارد و واکسن‌های آنفولانزا نیز ۱۰۰% موثر نیستند، محققان تصمیم گرفتند درباره عصاره جینسینگ قرمز که ثابت شده تقویت کننده سیستم ایمنی است، تحقیق کنند. (توانایی جینسینگ در کمک به پیشگیری از سرماخوردگی، در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ مشخص شد و تحقیقات پیشین نیز نشان می‌دهد که جینسینگ در برابر RSV و آنفولانزا، فعالیت ضد ویروسی دارد).
در این مطالعه جدید، دکتر سانگ مو کانگ، استاد موسسه علوم پزشکی در ایالت جورجیا که متخصص تولید واکسن مقابله با بیماری‌های باکتریایی و ویروسی مانند RSV و آنفولانزا است، متوجه شد که عصاره جینسینگ قرمز از بقای سلول‌های اپیتلیال ریه افرادی که به انفولانزا مبتلا شده‌اند، محافظت می‌کند. درمان با عصاره جینسینگ قرمز، میزان گسترش ژن‌هایی که باعث التهاب می‌شوند را کاهش می‌دهد.
چندین گونه از جینسینگ و انواع عصاره جینسینگ وجود دارد اما برای مقابله با آنفولانزا، کانگ، جینسینگ قرمز کره‌ای را توصیه می‌کند که یک عصاره درمانی ریشه جینسینگ است. او می‌گوید: جین سنوزیدها، مواد تشکیل دهنده فعال در جینسینگ قرمز کره‌ای هستند که به بدن برای مقابله با استرس، بیماری و خستگی کمک می‌کنند. این مواد دارای خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و حتی خاصیت ضد سرطانی هستند.
 اگر بطور مکرر دچار عفونت‌های تنفسی می‌شوید، می‌توانید از حالا بطور روزانه از جینسینگ استفاده کنید. تحقیق جدیدی که در مجله تغذیه منتشر شد، نشان می‌دهد که مصرف منظم جینسینگ قبل از فصول پاییز و زمستان که پر از میکروب هستند، می‌تواند به جلوگیری از سرماخوردگی، آنفولانزا و ویروس سنسیتیال تنفسی(RSV) کمک کند
موارد منع مصرف
جینسینگ برای زنان باردار، شیرده، کودکان، نوجوانان و مبتلایان به چاقی مفرط، مشکلات حاد عصبی، بی‌خوابی و فشار خون بالا توصیه نشده است. از عوارض مصرف زیاد و خودسرانه این گیاه سردرد، بی‌قراری، مشکلات خواب و تحریک پذیری را می‌توان نام برد.
افرادی که از آسپرین و داروهای رقیق‌کننده و کاهنده فشارخون استفاده می‌کنند نباید از این گیاه مصرف کنند ضمن این‌که از مصرف جینسینگ به همراه مواد محرکی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کولادار باید اجتناب کرد.
این را هم بدانید جینسینگ عمدتا نقش حفاظتی و پیشگیری کننده دارد و افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف حتما باید زیر نظر پزشک متخصص به طور مرتب و توصیه شده از داروهای شیمیایی مربوط استفاده کنند و از مصرف زیاد و طولانی‌مدت این گیاه بپرهیزند.
عوارض جانبی احتمالی
ممکن است در اثر مصرف بی‌رویه این دارو اختلالاتی چون بی‌خوابی، سردرد، تهوع، اسهال، افزایش فشارخون، گیجی، عصبی شدن، درد پستان و خونروش پس از دوران یائسگی به‌دلیل دارا بودن خواص استروژنی بروز کند. برای جلوگیری از بروز چنین اختلالاتی توصیه می‌شود پس از دو تا سه هفته مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم عصاره چهار تا پنج درصد جینسنوساید، یک تا دو هفته در مصرف آن وقفه ایجاد شد.
تداخلات داروئی
مصرف همزمان این داروی گیاهی با داروهائی چون داروهای ضدروان‌پریشی، استروئیدی، مهارکننده‌های MAO، کاهنده قندخون، کاهندهٔ فشارخون، تحریکی، تنظیم‌کنندهٔ ضربان قلب و هم‌چنین داروهای ضدانعقادی نیازمند احتیاط بیشتر از سوی بیماران است.