بابونه

بابونه
 نام لاتين بابونه  Malon&khamai است که ازکلمه یونانیCamomile به معني گلهاي كوچك با بوي سيب گرفته شده است .
 نام علمي اين گياه
   Chamaemelum nobile  است.

. درمیان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومی شهرت بیشتری دارد
بابونه گیاهی است یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که بصورت خودرو درمزارع و کنار جاده‌ها می‌روید. ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگهای آن بریدگی‌های باریک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد.قسمت مورداستفاده این گیاه، کاپیتول‌های آن است که در فاصله ماههاي ارديبهشت تا مهر ماه از ساقه جدا می‌کنند  بابونه  در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است. گل های آن مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند
محل رويش
 بابونه از گیاهان بومی منطقه مدیترانه بوده ولی منشاء آن را در آسیای صغیر گزارش کرده اند .این گیاه امروزه پراکندگی وسیعی در اروپا ، آسیای غربی ، آفریقای شمالی آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا پیدا کرده است . در ایران نیز گونه های مختلف جنس ماتریکاریکا در نقاط مختلف کشور رشد می کنند . این گیاه در آذربایجان،لرستان، فارس قیروکارزین غربی اندیمشک  وخوزستان وایذه، هفت گل، شوشتر ، رامهرمز و بهبهان ) اطراف تهران و دماوند و همچنن در جنگل فندقلو ویلکیج نمین می‌روید. گونه‌هایي از بابونه دراروپا می‌روید .
تركيبات شيميايي
بابونه بعنوان ستاره اي در ميان گياهان دارويي مطرح مي باشد .تحقيقات اخير نشان داده كه تمام اعضاي گياه بخصوص برگ و گلها داراي اسانس قوي بوده و شامل نوعي الكل بورنئول ، كامفور و انواع ترپنها مي باشد .
این اسانس دارای سزکوئی ترپن‌های b و g و همچنین ماتریکارین (Matricarine) می‌باشد.
-   مهمترين تركيبهاي موجود در گلهاي بابونه آلماني اسانس فلاونوئيد و كومارينها مي باشند . اسانس بابونه بعلت وجود كامازولن به رنگ آبي ديده مي شود كه تدريجا با تاثير هوا و نور رنگ آن سبز و قهوه اي ميشود .
-    عمده ترين تركيبات تشكيل دهنده اسانس بابونه كبير را كامفور تشكيل مي دهد .
خواص درماني
بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و از تقويت كننده هاي تلخ بحساب مي آيد .
جالينوس حكيم آنرا براي درمان تب و لرزهاي نوبه اي بكار مي برد .
از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است . بابونه به راحتي مي تواند جايگزين قرصهاي شيميايي چون Lozak   و Zantac
باشد . بابونه براي دفع كرم روده  و معده مفيداست .
چاي غليظ بابونه ناشتا و بطور مداوم به مدت دو هفته مي تواند زخم و ورم معده را درمان كند .
بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند . بابونه مقوي مغز است .   
 بابونه ادرار آور و قاعده آور است . اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد . استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند . اگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود .
  بابونه درمان كننده كمي ترشحات عادت ماهيانه است . بابونه تسكين دهنده دردهاي عادت ماهيانه است .
براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد . براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد . جويدن بابونه براي التيام زخم هاي دهان مفيد است .
 خوردن 5 گرم ريشه بابونه با سركه رقيق محرك نيروي جنسي است ( ريشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است )
بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است . براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، چاي بابونه مفيد است.
 براي رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد .
 بابونه درمان كننده بي اشتهايي است
چاي بابونه درمان كننده كم خوني است .  بابونه براي رفع زردي مفيد است .
 حمام بابونه اثر نيرو دهنده دارد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته  مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .
براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روي محل دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .
اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است
 براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .
 اسانس بابونه چون اثر قي آور دارد در مسموميت هاي غذايي مفيد مي باشد.
روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .
تنگ شدن عروق" باعث می‌شود که خون کمتری به قسمت‌های مختلف مغز وارد شود و گشاد شدن عروق می‌تواند باعث احساس پرفشاري یا کوبیدن در سر شود .احساسی که اغلب مبتلایان به سردرد تجربه می‌کنند در حالی که عکس العمل‌های التهاب زای آن موجب درد ورم و حتی تغییر شکل مفاصل و سایر نسوج در بیماری آرتروز است.مشخص شده که مصرف بابونه موجب کاهش درد در این نوع بیماری مي شود .
در مورد درمان درد‌های میگرن و آرتروز بابونه آثار مثبتی نشان داده است درمقایسه با آسپرین که از داروهای ضد درد معمولی است بابونه کبیر بهتر است زیرا ضمن اینکه درد را کاهش می دهد، عوارض جانبی نظیر آسپرین را ندارد زیراآسپرین ممکن است موجب "خونریزی در معده" شود

.با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند.
 چاي بابونه اختلالات يائسگي را برطرف مي كند
بابونه ضد آلرژي است .
-   اسانس حاصل از گلهاي بابونه آلماني داراي خواص ضد عفوني كننده ، آرامبخش ،ضداسپاسم ، ضد آلرژي و ضد نفخ مي باشد . همچنين گلهاي آن بدليل داشتن فلاونوئيدها داراي اثر مرطوب كنندگي و لطيف كنندگي هستند و به همين دليل درصنايع بهداشتي آ رايشي بصورت گسترده اي استفاده مي شود .
-   اسانس بابونه كبير در كنترل ودرمان انواع ناراحتيها مثل سردرد ، صداي زنگ در گوش ، تب ، افزايش ترشح عرق و ادرار ، كاهش درد شكم و گزش حشرات استفادهمي شود .
تركيبات ترپني و پارتنوئيدي آن نقش مهمي در درمان ميگرن و سرطان بعنوان يك آنتي پاتوژن در رفع عفونتهاي باكتريايي ، قارچ و آفات را بعهده دارند.
طبق تحقيقات انجام شده اسانس بابونه كبير نسبت به اسانس بابونه آلماني خاصيت ضد ميكروبي قوي تري دارد . بر اين اساس ميتوان تركيب اسانس بابونه كبير و اسانس بابونه آلماني را توصيه نمود .
موارد منع مصرف
بايد توجه شود كه مصرف برگهاي تازه گياه ممکن است در بعضی اشخاص عکس العمل‌های آلرژیک داشته باشد.
بهترین نوع مصرف بابونه کبیر روشی است که گیاه مورد مصرف حرارت کمتری ببیند .حرارت زیاد ممکن است به مواد عامل گیاه آسیب برساند .